Ağınızı Genişletin

En son güncellendiği tarih: 4 Nis 2019

En başarılı girişimcilerin genellikle ortak bir yönü vardır (harika bir iş fikrinden başka): Ağ oluşturma konusunda iyiler.


Ağ, küçük işletme sahipleri için sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Bazı insanlar, bir odayı terlemeden çalkalayabilen ve konuşmadan sohbete kadar rahatça yön verebilen doğal yetenekli kişilerdir. Diğerleri genellikle konuşmadan sohbete ilerleyene kadar ter su içinde kalırlar. Eğer bu ikinci grupta iseniz, biraz pratik yapmak, deneme yapmak ve hata yapmak sizin için daha kolay olmalı çünkü kat etmeniz gereken yol çok uzun değil. Gelin birlikte aşalım bu zorlukları.


Ağ güvenini artırmak için, görevi üç ana alana ayırmayı deneyin: felsefe, ağ oluşturma ve takip.


FELSEFE


Ağ oluşturma söz konusu olduğunda, geri çekilmek ve bunun ne hakkında olduğunu hatırlamak önemlidir. Her şeyin merkezinde, yolda size yardımcı olabilecek bağlantılar kurmak istiyorsunuz. Birisi size sunacak hiçbir şeyi olmadığı gibi görünse de, onlara öyle davranın. Kimin bileceğini bilemezsin.


Kendiniz için bir hedef belirleyin.


Aslında oraya gitmeyi ve ağ oluşturmayı garantilemek için bir hedef belirleyin. Her ay kaç etkinlik, toplantı, mutlu saatler vb. İçin bir hedef olabilirsiniz. Bu, isteksiz ve bunları yapmaktan hoşlanmıyorsanız özellikle önemlidir.


Fırsatları alın.


İşletmeniz için yaptığınız işlerle tamamen hedef görünmüyor olsa bile etkinliklere gidin. Bu, sektörünüzün dışındaki milletlerle ya da zaten bildiğiniz bir konuyu tartışan bir konuşmacıyla mutlu bir saat olabilir. Bu etkinliklere gidin ve gelecekteki fırsatları (iş ortakları, müşteriler, müşteriler) getirebilecek insanlarla tanışın.


Beklenmedik yerlerdeki fırsatları arayın.


Çocuğunuzun okulunda veya topluluk etkinliklerinde (fuarlar, tatil butikleri), iş hakkında konuşmayı düşünemediğiniz yerler ortaklıklar oluşturmak veya gelecekteki satışları yapmak için yerler olabilir. Kendi arka bahçenizdeki her kayayı çevirdiğinizden emin olun.

Tanıştığınız herkese bir fırsat olarak davranın.


Bugün size yardım edemeseler bile, birilerinin Rolodex'lerinde sahip olduğu kişileri asla bilemezsiniz. İnsanları önemli hissettirmek ve herkesi potansiyel bir fırsat olarak değerlendirmek, daha önce erişemediğiniz kapıları açabilir.

Tanıştığınız herkese arkadaş olarak davranın.


Kendinizi tanıtmaktan çekinmeyin (ki bundan daha kolay söylenebilir). Yeni insanlarla tanıştığınız bir noktaya ulaşmanın tek yolu, oraya gitmek ve bazı el sallamaktır.


Rakipleri sıfırlayın.


Rakipleri potansiyel danışman olarak düşünün. Onlarla tanışın ve bu ilişkiyi başkalarıyla aynı şekilde beslemeye çalışın. Tüm yarışmacılar buna karşı değil, ama yararlı bilgiler paylaşan ya da ihtiyacınız olduğunda tavsiye almak için iyi yollar bulabilecek kişiler. Müşterileri rakiplerinize yönlendirmeyi unutmayın, ancak bunu yalnızca sizin için ve mantıklı olduğunda yapın.


Bir destek sistemi oluşturun.


Aile ve arkadaşlar bir tutam yardım için harika. Ancak, fikirleri, çözümleri ve sorunları tartışmak için bir akran ağına ve akıl hocasına sahip olmak önemlidir.


AĞ OLUŞTURMA


Bir planın var ve ne yapmak istediğini biliyorsun. Şimdi yürütme zamanı.

Resmi ağ olayları ve iş toplantılarından kahve fincanlarına, mutlu saatler, sınıflar, konuşmalar, piknikler, mentorluklar, gönüllülükten - ağ fırsatları / etkinliklerin listesi neredeyse sınırsızdır.


Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her şeyi bir ağ kurma fırsatı olarak zihinsel olarak çerçeveleyecekseniz, yolunuza çıkan her etkileşimden yararlanmaya hazır olursunuz.

Kendinizi bir kaç doza ve donanıma hazırlamak için yapmanız gerekenler.


Hazırlık


1. Asansör hareket kabiliyetinizi aşağı çektiğinizde ikinci doğanın yapmasını sağlayın. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı açıklamak kolay olmalı. Daha derin konuşmalar için, bunu nasıl yaptığınızı da düzeltmek iyi bir fikirdir.


2. Bu açık görünebilir, ancak her zaman size ait kartların olduğundan emin olun. Cebinizde bir yığın taşımak zorunda değilsiniz, ekstralarınızı arabanızda ve çantanızda bulundurmanız gerekmez; böylece bir an sonra, cüzdanınızı veya cebinizi her zaman tekrar doldurabilirsiniz.


3. Başka bir kişiyle herhangi bir ağ etkinliğine giderseniz, yalnızca o kişiyle bütün gece konuşmamanız için emin olun. Tanıdığınız birisiyle gitmek hoşunuza gidiyor, bu yüzden bir zahmete girdiğinizde bir ana üssünüz var ve onlar da tanıdıkları insanlarla tanıştırabilirler.


4. Diğer insanlara kendileri veya işleriyle ilgili soru sorabileceğiniz sorular veya genel sorular sormaya hazır olun.


5. Bir etkinliğe gitmeden önce araştırmanızı yapın. Kim orada olacak? Neyle ilgili? Atıştırmalıklar olacak mı? Ödevlerinizi yaparak kendinize her avantajı verin.


6. Bir etkinlikte konuşma noktası bulmaya çalışın. Bir etkinlikte konuşmak bazen paranızın karşılığını alabilmenizi sağlayabilir. Büyük bir konferans olması gerekmiyor. Mezunlar Derneği etkinliği kadar basit bir şey, başkalarının önünde konuşmak için büyük bir fırsattır. Sadece konuşmanızı duyanlar için değil, olaydan sonra tüm bu insanlar için bir araya geldik.


Yapılacaklar


1. Bir soru sorduğunuzda gerçekten dinleyin. Aktif dinleme alıştırması yapın ve sonra ne söyleyeceğinizi düşünmeyin.


2. Başkalarının ne yaptığını ya da yaptığını düşün. Bir etkinlikte, sadece kendinizi satmıyorsunuz. Sorular sor. Onlara odaklanın.


3. Alçak gönüllü olun. İyi bir el sıkışma yapın ve fırsat için uygun şekilde giyin. Övünmeyin ya da parası olan birini etkilemeye çalışmayın.


Yapılmaması Gerekenler


1. Ücretsiz içeceklerden yararlanmayın. Yaptığınız bağlantıları hatırlamak istiyorsunuz ve bir ağ etkinliğinde o kişi olmak istemiyorsunuz.


2. Biriyle uzun süre konuşma. Konuşun, onları tanıyın, bunu yapmak mantıklıysa bilgi alışverişi yapın ve devam edin.


3. Bir sunum sırasında veya bir konuşmacıdan konuşmayın. Bir sunum türüyle veya bir sunum bileşeniyle bir topluluk etkinliğinde iseniz, başkaları dikkat etmeye çalışırken ağa devam etme konusunda kaba davranırsınız.


TAKİP


Ağ, tek ve bitmiş bir şey değildir. İnsanlarla tanıştığınızda, bu ilişkileri devam ettirmek önemlidir. Ama şimdi ayak işi yaptın, sırada ne var? Ağa bağlandıktan sonra, ağınızı nasıl tutuyorsunuz? Sosyal medyayı kullanın.


Hiçbir şey yüz yüze görüşmek için kahve buluşmaları ve öğle yemeği yemez, ancak bu sosyal ağları saklamanız gerekir, böylece bir şeyleri devam ettirmeye çalışıyorsanız aklınızı kaçırmazsınız.


Bu, her gün her gün sosyal medyada yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak diğerlerinin yaptıklarıyla etkileşimde kalmak iyi bir şeydir. Ara sıra e-posta, mesaj veya yorum gönderin. Başkalarının kazancını kendi ağınızla paylaşmak da iyi bir fikirdir.


Sosyal ağlar için kullanmayı seçtiğiniz platformlar sektörünüze bağlı olabilir.


Genel olarak LinkedIn, küçük işletme sahipleri için en iyi bahistir. Bu, en çok iş odaklı platformdur ve onun tek amacı, profesyonellerin dijital ağları için kullanmasıdır.


Facebook, daha derin bir düzeyde ağ kurmak için harika. Sadece profiliniz ne kadar özel olursa olsun, ağınızdakiler ne yaptığınızı görebilir, ekran görüntüsünü görüntüleyebilir ve herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.


Twitter, güncel olayları ve sektörle ilgili etkileyicileri takip etmek için iyi bir platformdur. Özellikle kişi içi konferanslarda ağ oluşturmak için yararlıdır.


Her zaman bilgilendirilmek için iyi bir fikir, işletmeniz, sektörünüz ve rakiplerinizden bazıları için Google uyarıları oluşturmaktır. Bu, aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda ilgili içeriği kolayca paylaşabileceğiniz ve aynı zamanda bu olumlu ilişkileri besleyen başarıları için rakipleri ve endüstri liderlerini kutlayabileceğiniz için ağ oluşturmada da yardımcı olacaktır.


SABUNLA, ÇALKALA, TEKRARLA


Bunu ödemeyi unutmayın. Birisi sizi gerçekten harika bağlantılara tanıtırsa, bunları harika bağlantılara da tanıttığınızdan emin olun. Bazen almak için vermek gerekir.


Ayrıca, harika bir ağa sahip olmak, işletmenizi genişletmeye ve bir çalışanı işe almaya hazır olduğunuzda size yardımcı olabilir. İşinizi yürütmenize ve yeni seviyelere çıkarmanıza yardımcı olacak mükemmel adayı bulmak için bu ilişkileri kullanabilirsiniz. İdeal olarak, günlük bazda yapmanız gerekmeyen görev ve sorumlulukları üstlenebilecek biri. Bu değerli zamanlardan kurtulacak, böylece işinizi genişletmeye ve ağınızı genişletmeye odaklanmaya odaklanabilirsiniz.


Bütün ağ oluşturma fikri döngüseldir. Kişilerdeki topluluk etkinliklerini veya ağ fırsatlarını bulmak için bir dijital platform, meetup.com. Bu çevrim içi topluluklara aktif olarak katılabilir ve daha sonra aynı millet ile şahsen tanışabilirsiniz. Ardından, bu gönderinin başına dönün ve tekrar baştan başlayın.

16 görüntüleme

Hizmetler

Dijital Reklamlar

Website Tasarımı

SEO

UX

Sosyal Medya Yönetimi

Merkez Ofis
Alsancak/İzmir
contact@sgorithms.com
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge

Sgorithms ©2013- 2020 Acme Co. All Rights Reserved